2018 Araba Alım Satım İşlemleri

Araba alım satım ülkemizde bir çok kişi ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Bazı kişiler  ilk defa araba aldığında acemilik yaşabiliyorlar. Acaba satış işlemi nasıl olcak ? Noter ücreti ne kadar ? araba ne zaman üzerime kayıtlı olacak ? vergi borcu varmı ? haciz, rehin, trafik cezası, banka kredisi, hgs, ogs borcu ve satışa engel bir durumu varmı gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Aslında bu işler göründüğü kadar karmaşık ve zor değil. Araba alırken satışa engel olacak durumları sizin için sıraladık.

Araç Satışına Engel Durumlar :

1.) Trafik Cezası : Araçlar trafikte seyir halindeyken uyması zorunda olduğu kurallar vardır. Bu kurallara uymadığınız zaman,trafik polislerinin anında tebliğ ettiği veya evinize gönderdiği cezalardır. Genelde eve gönderilen cezaların başında trafik ışıkları ve radar cezaları başı çekmektedir. Peki aracınızın satışa gitmeden önce böyle bir trafik cezası olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz.? E-devlet (Giriş) sistemi üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden kontrol edebilir ve online olarak kredi kartı ile borcunuzu ödeyebilirsiniz.

2.) HGS  Borcu :  Açılımı (Hızlı Geçiş Sistemi) Bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır ve hala tartışılmaktadır. Aracınızın ön camının üstüne doğru etiket yapıştırarak kullanabilirsiniz. Hgs kullanıcıları bir çoğu kontör olmasına rağmen gişelerden geçerken sistemin çalışmadığını ve arkadan en uzak mesafe cezası kesilip gönderildiğini söylerler.Araba satışından hgs borcu noter sisteminde gözükmemektedir ve satışa engel bir durum değildir. Hgs borcu o dönemdeki tescil sahibi kimse onda kalır yeni kullanıcıya asla geçmez. Plakada gözükebilir belki ama geçmiş dönemde kime kesildiyse ceza ondan tahsil edilir. Hgs kredisi bittiği zaman en yakın PTT ofisinden veya anlaşmalı bankalardan alıp kredi kartına otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

3.) OGS Borcu(Otomatik Geçiş Sistemi) Ogs Sistemi hgs gibi olmamakta birlikte  etiket yerine küçük boyutlarda okuyu bir cihaz bulunmaktadır.Gişelerden geçerken uyarı sesi çıkarır ve siz kontör çektiğini bilirsiniz. Ogs borcuda Karayolları Genel Müdürlüğü sitesinden online olarak sorgulama yapabilirsiniz.Ogs sisteminde dikkat etmeniz gerken konu ise,borcun anında sisteme düşmemesidir. En az 7 iş günü sürmesidir. Yukarda anlattığımız HGS borcu gibi araba alım satımında  satışa engel değildir. Geçmişteki tüm borçlar aracın o dönemdeki tescil sahibinindir.

4.) Vergi Borcu : Araçlarda Vergi borçlarını kendi içinde ikiye ayırabilirz :

a.) 6 Aylık periyotlarda alınan vergi  mtv :  (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Ödemesi devlet politikası olan Ocak Ve Temmuz aylarında kullanıcılardan tahsil edilir. Mtv vergisi ödenmediği taktirde bağlı olduğu vergi dairesi tarafından haciz işlemi uygulanır ve o borç ödenmeden noterden satış işlemi yapılamaz. Alacağınız aracın bu gibi bir durumu olup olmadığını e-devlet üzerinden araç sorgulama sekmesini kullanarak kontrolünü yapabilirsiniz. Aracınızın vergi borcunu  gelir idaresi başkanlığı sitesinden online olarak kontrol edebilir ve kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

b.) Aracın Tescil Sahibin Vergi Borçları : Bazı Aracların tescil sahibler şirket,firma gibi kurulaş olabilmektedir. Bu kuruluşlar bir şekilde borçlanıp borçlarını  ödeyemedikleri zaman araçların üzerlerine çeşitli avukatlar ve mahkemeler tarafından haciz rehin veya yakalama emri koyulmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlar noterde araç satışına engeldir. Hiç bir şekilde o rehin ve hacizlerin araç üzerinden kaldırlmadan noterde satış işlemi yapılamaz.Satışa gitmeden alacağınız aracın böyle bir durumu olup olmadığını e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

5.) Banka Hacizi Veya Rehini : Araba almak için bazılarımız hatta bir çoğumuz bankadan kredi kullanırız. Banka kredi kullandırırken taşıt kredisi kullanıyorsanız karşılığında borcunuz bitene kadar arabanıza satılamaz şerhi koyulur. Hiç bir şekilde bankadaki o borç bitene kadar aracınızı noter üzerinden satamazsnız. Borcunuz bittiği zaman ise 2010 yılından sonra kredi kullandıysanız bankaya gidip online olarak trafik sistemi üzerinden rehini kaldırabilirsiniz. 2010 yılından önce kredi kullandıysanız bankadan borcu yoktur yazısı alıp trafik tescil büro amirliğine gidip oradan rehin kaldırma işlemini yaptırabilirsiniz. Bu işlemler yapıldıktan sonra noterden satış yapabilirsiniz. Alacağınız aracın böyle bir durumu olup olmadığını e-devlet üzerinden araç sorgulama sisteminden sorgulayarak görebilirsiniz.

2018 Noter Ücretleri :

Her yıl olduğu gibi bu yılda araba alım satım noter ücretleri zamlandı. Noterler işlem ücretlerini devletin belirlediği miktarlarda kişilerden tahsil ederler. Noter üzerinden iki şekilde satış yapabilirsiniz.

1.) Aynı Plaka İle Satış : Noterde işlem yapan memurlar size satış işleminizi yaparken sorarlar plaka değişimi istiyormusunuz diye ? sizde istemediğiniz söylerseniz aldığınız araç aynı plaka ile sizin adınıza tescil edilir. Daha sonra plaka değişimi yaptırmak isterseniz yeniden noter üzerinden satış yapmanız gerekir. Tavsiyemiz iyice karar verip ondan sonra plaka değiştirmeniz.2015 te noterde plaka değiştirmeden satış yapmanın bedeli 110.tl dir.

2.) Plaka Değişimi Yaptırarak Satış : Noterde satış işlemi yaparken memur size plaka değişimi yaptırmak istermisiniz ? diye sorar.Plaka değişimi yaptırmak istiyorum derseniz, 210 tl ödemeniz gerekir. Plaka değişim işlemi ise iller arası ve ilçeler arası olarak ikiye ayrılır.

a.) Alıcı ikamet adresi ile aracın bağlı olduğu trafik tescil büro amirliği aynı ilçede olmaması şartı aranır. Örn: Siz Üsküdar’da oturuyorsunuz ve araçta Üsküdar’â kayıtlı ise plaka değişimi yaptıramazsınız. Siz Üsküdar’da ikamet ediyorsanız araç Kadıköy’e bağlı ise plaka değişikliği yaptırabilirsiniz.

b.) İl bazında ise yukarda anlattığımız gereklilik söz konusu değildir.İnsiyatif aracı alan kişiye bırakılır.plaka değiştirmek isterse  değiştirebilir.

Sitio web optimizado por: Diseño Web
Plugin Modo Mantenimiento patrocinado por: Wordpress modo mantenimiento